Otse põhisisu juurde

Postitused

Kuvatud on kuupäeva aprill, 2023 postitused

Kellukesed korrastavad kasvukasti :)

 Kellukesed tegid ilusa ilma puhul korda oma kasvukasti. Lapsed vedasi kasti mulda, külvasid herneid, istutasid ümber mõned lilled ning kastsid mulda kosutava veega. Lapsed olid tegevuse alguses entusiastlikud kuid pika peale võhm rauges. Sellest tulenevalt tekkis arutelu, miks aiatööd on rasked, miks taimetedele on vaja mulda tassida. Taimekasvu protsessi on võimalus lastel ka joonistustega dokumenteerida.

Lilletaimede ümberistutamine

         Märtsikuus külvatud tageetesed vajasid ümber istutamist suuremasse potti.Võtsime kasutusele tühjad jogurtitopsid, mida lapsed oma soovi kohaselt ise kaunistasid. Oleme keskkonnateadlikud -austame taaskasutust. Nüüd ootame millal lilled õitsema hakkavad.

Pihlamarjad kevadet otsimas

 Eelmisest  metsas käimisest oli möödunud juba  üks nädal  ning me  otsustasime  lastega minna metsa uurima, kuidas kevad on edasi sammunud. Märkasime, et metsas  on  juba päris palju värvilaike.  Sinililled, valged ülased, kollased  kuldtähekesed,  siniliiliad (sillad) ja põõsastel  esimesed rohelised õiepungad.  Eriti huvitav  leid oli  sinisetriibuline linnusulg. Hakkasime uurima kellele see võiks kuuluda? Jõudsime  järeldusele, et  see on pasknääri tiivasulg. Lapsed arvasid, et seekord oli eriti  huvitav metsaskäik.

Tõrukesed, värske õhk, must muld ja kevadlilled!

Tõrukeste lapsed aitasid kevadlilli uutesse peenrakastidesse istutada. Proovisime erinevaid aiatööriistu: erineva suurusega labidad ja käsihargid. Lapsed omandasid uusi teadmisi ja kogemusi.

Näitlejad taimi kastmas!

Väikesed näitlejad Tõrukeste rühmast kastavad taimi ja uurivad nende kasvamist. Samuti dokumenteerisid ja mõõtsid lapsed taimekesi. Sibulapealsed maitsevad ka supi sees hästi!

Tõrukesed pistsid seemneid mulda!

Kõige pisemate rühm tutvus kõigepealt taimede ja nendes leiduvate seemnetega. Leiti, et seemned võivad olla erineva kujuga ja erinevate suurustega. Seejärel tutvuti mullatöödega. Lõpuks said mulda pistetud tomatiseemnekesed, sibulad ja herneterad. Samuti katsetame ka lillekesi kasvatada. Kõige lõpuks joonistasid lapsed ka seemnekesi.

Tibud kooruvad

Esimesed tibud hakkasid kooruma 24.aprilli hommikul, õhtuks oli koorunud 12 tibu.  25.aprilli hommiku seisuga on koorunud 17 tibu. Nendest 7 tibu said 25.aprilliks ümber  tõstetud  ajutisse pessa kunstkana alla sooja. Lastega anname neile  spetsiaalset sööki  andma.  Projekt on laste jaoks äärmiselt põnev ja haarav. Lapsed saavad vaadelda,  tibusid  loendada, nende eest hoolitseda ja näevad mida tibu vajab ellu jäämiseks  (soojust, toitu  ja vett). Lastel on tekkinud palju küsimusi, nt mis nende nimed on, miks  nad on pikali,  kus  on nende ema, mida nad ütlevad piiksudes jne. 26.aprilli seisuga on koorunud kokku 24 tibu, nendest 5 kosuvad veel  inkubaatoris, teised  on kunstkana all soojas. 27.aprilli hommikuks on koorunud kokku 25 tibu, nendest 5 tibu kosuvad veel inkubaatoris. Täna hommikul oli 1 tibu inkubaatoris  ja 1 tibu ajutises pesas  kahjuks surnud. Päris esimestel koorumis päevadel suri ka ka...

Hoolitsemine toataimede eest

      Kasvuhoones veel tegutseda ei saa, kuid ümberistutamist  vajavad toalilled-rohtliiliad.      Taimekesed olid istutatud  vihmametsa projekti käigus plastpudelisse, et jälgida, kuidas taimed elavad kunstlikult loodud troopilises keskkonnas.Taimed olid terved ja ilusad tervelt 4 kuud, ning seejuures kastmata. Pudelisse tekkis troopiline mikrokliima.     Nüüd rõõmustavad  need  rohtliiliad meid suures lillepotis akna peal. 

Kevadine ümberistutus

 

Imetore Pääsküla matk.

 

Lepatriinud värvisid sibulakoortega mune

 Sellel aastal otsustasime lastega looduslikult mune värvida. Munade värvimiseks kasutasime sibulakoori. Algatuseks pidid lapsed sibulatel koori koorima, mis oli nende jaoks väga põnev. Pärast sai iga laps oma muna panna sibulakoorte sisse ja kaltsu nööriga ümber muna kerida. Peale munade keetmist sai iga laps ühe muna avada ja endale koju viia. Lapsed olid üllatunud, kui ägedad munad kaltsu seest pärast välja tulid.

Lepatriinude rühma tibu projekt

 Koostöös ühe lapsevanemaga on meie rühmas aprillikuus inkubaator 50 munaga, millest peaks kooruma 21 päeva möödudes tibud. Munad on erinevat tõugu kanade omad, seega oodata on mitmeid eri sorti tibusid. Lastega jälgime igapäevaselt plakatit, mis järgus munade sees olevate tibude areng on ja loendame mitu päeva tibudeni veel aega läheb. Osad tibud on juba broneeritud ja õnneks võtab üks lapsevanem enda juurde ka mõned tibud. Rühmaga on plaan talle külla ka minne, et lapsed näeksid tibude edasist arengut. 

Lepatriinud külvasid seemneid ja istutasid sibulaid

 Lepatriinude rühm alustas kevadiste mullatöödega. 9.märtsil sai külvatud tomatiseemned. Tomatid tulid kenasti kõik välja ja osad taimed on lastel juba pikeeritud. Lapsed kastavad ja jälgivad taimede kasvu igapäevaselt. Pottideks kasutasime ainult taaskasutatavat materjeli - kartong piimapakke, hakklihakarpe. 27.märtsil said katse korras külvatud minigrip kottidesse 1 hernes, 1 aeduba ja 3 koriandriseemet. Katse juures oli üllatav see, et kolmest koriandriseemnest tärkas 5 taime. Kõige kiiremini tuli välja hernes, kõige aeglasemalt uba. Uba aga kasvatas väga suure juure, mida oli lastel põnev läbi kilekoti jälgida. Märtsi kuus said istutatud tuppa mulda ka meie enda kasvatatud sibulad, mis me sügisel peenrakastist lastega üles võtsime. Sibulad on kasvanud jõudsalt ja varsti saame lastega sibulat supi peale lõigata

Lepatriinud osalesid "112, lumest ja lumele" konkursil

 Lepatriinude rühm osales veebruari kuus 2023 a. "112, lumest ja lumele" konkursil. Lund oli küll sellel päeavl väga vähe, aga leidsime siiski lastega õuest laua õrna lumekihiga. Lapsed korjasid looduslikku materjali õrnale lumekihile numbrite 112 jäädvustamiseks. Ühtlasi läks see meie ametite projektiteemaga kokku, rääkisime sellel päeval tuletõrjujatest, politseidest ja kiirabidest ning neid ühendavast numbrist 112.